Skip to content

15 Brophy Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 1994

Property Information

Block564
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
30%
Improvement Value:$226,700
70%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,548+6.5%
2024$11,780+5.5%
2023$11,168+23.4%
2022$9,048+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972