Skip to content

44 Brophy Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block566
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
31%
Improvement Value:$230,800
69%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,235+6.4%
2024$12,440+5.4%
2023$11,808+18.9%
2022$9,931+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 6226, Page 217Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 6113, Page 90

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5488, Page 76

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2883, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1972