Skip to content

42 Brophy DrTrenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
May 29, 1996

Property Information

Block566
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
29%
Improvement Value:$233,300
71%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,014+8.6%
2024$11,983+5.5%
2023$11,361+13.0%
2022$10,054+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 3078, Page 92

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970