Skip to content

389 Green LnTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block567
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,176
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
33%
Improvement Value:$129,100
67%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+6.4%
2024$7,150+5.4%
2023$6,786+2.9%
2022$6,596+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6228, Page 1108Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$137,100
DeedBook 2604, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1972