Skip to content

50 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1976

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block571
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,310
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$200,900
68%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598+6.4%
2024$10,902+5.4%
2023$10,348+1.4%
2022$10,201+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 6175, Page 1823Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5932, Page 237

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2830, Page 67

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976