Skip to content

25 Duffield DrTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block573
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,949
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
21%
Improvement Value:$348,300
79%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,258+6.4%
2024$16,222+22.0%
2023$13,292+1.4%
2022$13,103+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,949DeedBook 6478, Page 1877Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 4560, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1980