Skip to content

381 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1979

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 2, 2008

Property Information

Block581
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,952
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
29%
Improvement Value:$178,400
71%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+6.4%
2024$9,243+5.4%
2023$8,773+1.4%
2022$8,648+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5851, Page 71

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4897, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1979