Skip to content

38 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block582
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,731
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
32%
Improvement Value:$156,900
68%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,835+6.6%
2024$8,290+5.5%
2023$7,856+1.5%
2022$7,740+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,731DeedBook 6570, Page 1777Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980