Skip to content

11 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$514,900
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block583
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,721
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
29%
Improvement Value:$187,400
71%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,360+17.4%
2024$8,821+5.4%
2023$8,372+1.4%
2022$8,253+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$514,900
Sq Ft1,721DeedBook 6564, Page 1489Recorded8/9/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,721DeedBook 6268, Page 1Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$325,500
DeedBook 5268, Page 95

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980