Skip to content

14 Ronit DrTrenton, NJ 08628

Built 1994

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block587
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,086
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
29%
Improvement Value:$217,400
71%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+6.4%
2024$11,261+12.8%
2023$9,987+1.4%
2022$9,844+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 2854, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1994