Skip to content

16 Ronit DrTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block587
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,265
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
25%
Improvement Value:$255,700
75%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+6.4%
2024$12,684+5.4%
2023$12,039+1.4%
2022$11,868+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$542,500
Sq Ft3,265DeedBook 6476, Page 1537Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$235,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988