Skip to content

10 Devonshire CtTrenton, NJ 08628

Built 1993

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block588
Lot139
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,200
75%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+6.4%
2024$7,353+5.4%
2023$6,979+1.4%
2022$6,880+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,837DeedBook 6469, Page 1424Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6240, Page 1555Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3950, Page 25

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2753, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1993