Skip to content

4 Hastings CtTrenton, NJ 08628

Built 1994

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block588
Lot154
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,100
75%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+6.4%
2024$7,350+5.4%
2023$6,976+1.4%
2022$6,876+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,837DeedBook 6491, Page 28Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6197, Page 758Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6126, Page 191

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3799, Page 97

Property Sale

Sale
$110,457
DeedBook 2817, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1994