Skip to content

9 Cambridge DrTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2007

Property Information

Block588
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,702
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,300
74%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,563+6.4%
2024$7,109+5.4%
2023$6,748+1.4%
2022$6,652+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2721, Page 195

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2557, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1986