Skip to content

11 Cromwell CtTrenton, NJ 08628

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block588
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,684
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
25%
Improvement Value:$131,100
75%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+6.4%
2024$6,558+5.4%
2023$6,225+1.4%
2022$6,136+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft1,684DeedBook 6582, Page 1476Recorded2/12/2025

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 5378, Page 186

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3131, Page 344

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986