Skip to content

15 Cromwell CtTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block588
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,702
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
23%
Improvement Value:$150,700
77%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+18.9%
2024$6,473+5.4%
2023$6,144+1.4%
2022$6,057+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,702DeedBook 6558, Page 1314Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$129,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986