Skip to content

111-115 Spring Garden AveTrenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block590
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,391+6.4%
2024$2,248+5.4%
2023$2,133+1.4%
2022$2,103+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 5121, Page 138