Skip to content

1020 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1943
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 20, 2020

Property Information

Block61
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,249
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,700
27%
Improvement Value:$281,100
73%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,095+6.4%
2024$14,189+5.4%
2023$13,468+1.4%
2022$13,276+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft6,249DeedBook 6400, Page 1382Recorded3/27/2020

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1943