Skip to content

101 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block27
Lot150
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage6,480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
16%
Improvement Value:$230,800
84%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+6.4%
2024$10,189+5.4%
2023$9,671+1.4%
2022$9,533+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 6152, Page 418

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947