Skip to content

113 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 3, 1989

Property Information

Block63
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$49,700
55%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,528+6.4%
2024$3,316+5.4%
2023$3,148+1.4%
2022$3,103+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954