Skip to content

30 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block65
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage700
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
44%
Improvement Value:$53,500
56%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+6.4%
2024$3,520+5.4%
2023$3,341+1.4%
2022$3,293+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2783, Page 35

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948