Skip to content

153 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block63
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,153
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,100
69%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+6.4%
2024$4,773+5.4%
2023$4,530+1.4%
2022$4,466+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5012, Page 220

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4426, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1942