Skip to content

141 Clover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block59
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,170
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
33%
Improvement Value:$89,700
67%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+6.4%
2024$4,950+5.4%
2023$4,699+1.4%
2022$4,632+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,200

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6264, Page 1066Recorded10/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950