Skip to content

15 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block64
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage773
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
40%
Improvement Value:$62,500
60%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,098+6.4%
2024$3,852+5.4%
2023$3,656+1.4%
2022$3,604+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft773DeedBook 6535, Page 969Recorded9/21/2023

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4553, Page 188

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3503, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1950