Skip to content

210 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block59
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
35%
Improvement Value:$74,900
65%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566+6.4%
2024$4,292+5.4%
2023$4,074+1.4%
2022$4,016+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5822, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 3353, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$88,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950