Skip to content

172 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1942

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block66
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$75,400
65%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+6.4%
2024$4,266+5.4%
2023$4,049+1.4%
2022$3,992+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,208DeedBook 6432, Page 741Recorded3/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2670, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1942