Skip to content

153 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 26, 2003

Property Information

Block75
Lot380
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
36%
Improvement Value:$99,800
64%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,132+6.4%
2024$5,764+5.4%
2023$5,471+1.4%
2022$5,393+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5207, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1952