Skip to content

274 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1933

Last Sale Price
$101,920
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block67
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
32%
Improvement Value:$78,400
68%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,562+6.4%
2024$4,289+5.4%
2023$4,070+1.4%
2022$4,012+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$101,920
DeedBook 3921, Page 208

Property Sale

Sale
$82,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1933