Skip to content

108 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block55
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
34%
Improvement Value:$64,600
66%
Total Assessment$97,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,850+6.4%
2024$3,619+5.4%
2023$3,435+1.4%
2022$3,386+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6298, Page 194Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3204, Page 110

Property Sale

Sale
$45,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924