Skip to content

266 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2019

Property Information

Block67
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
33%
Improvement Value:$76,400
67%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,484+6.4%
2024$4,215+5.4%
2023$4,000+1.4%
2022$3,943+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5655, Page 94

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1922