Skip to content

1601 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block89
Lot416
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
28%
Improvement Value:$104,000
72%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+6.4%
2024$5,309+5.4%
2023$5,039+1.4%
2022$4,967+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917