Skip to content

178 Homecrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1926

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block69
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,321
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,300
69%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+6.4%
2024$4,780+5.4%
2023$4,537+1.4%
2022$4,472+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,321DeedBook 6443, Page 1317Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6196, Page 469Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$179,435

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6189, Page 789Recorded3/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5480, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 5160, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 3704, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926