Skip to content

175 Weber Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block69
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,170
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
32%
Improvement Value:$91,200
68%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+6.4%
2024$4,943+5.4%
2023$4,692+1.4%
2022$4,625+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6252, Page 1530Recorded6/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5349, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3177, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1951