Skip to content

3 New Trent StTrenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block6
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
22%
Improvement Value:$52,600
78%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,647+6.4%
2024$2,488+5.4%
2023$2,362+1.4%
2022$2,328+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4351, Page 1

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927