Skip to content

209 New Hillcrest AveTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 16, 1998

Property Information

Block71
Lot354
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
31%
Improvement Value:$102,100
69%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,856+6.4%
2024$5,505+5.4%
2023$5,225+1.4%
2022$5,150+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3473, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1955