Skip to content

272 Weber Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1923

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 4, 2008

Property Information

Block73
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
33%
Improvement Value:$79,200
67%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+6.4%
2024$4,370+5.4%
2023$4,148+1.4%
2022$4,089+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5922, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1923