Skip to content

53 Hazelhurst Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1908

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block74
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,635
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
30%
Improvement Value:$115,400
70%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,489+6.4%
2024$6,100+5.4%
2023$5,790+1.4%
2022$5,707+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 6148, Page 857

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 6097, Page 712

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 5565, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5391, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908