Skip to content

109 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block75
Lot250
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
31%
Improvement Value:$97,900
69%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+6.4%
2024$5,246+5.4%
2023$4,979+1.4%
2022$4,908+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,616DeedBook 6475, Page 134Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4485, Page 227

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4289, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1978