Skip to content

156 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Dec 1, 2008

Property Information

Block75
Lot374
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
33%
Improvement Value:$88,600
67%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+6.4%
2024$4,887+5.4%
2023$4,639+1.4%
2022$4,573+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 5965, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1953