Skip to content

120 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$134,888
Last Sale Date
Nov 28, 1995

Property Information

Block78
Lot259
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,875
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
29%
Improvement Value:$124,200
71%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+6.4%
2024$6,466+5.4%
2023$6,137+1.4%
2022$6,050+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$134,888
DeedBook 3010, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1925