Skip to content

46 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block79
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,365
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
35%
Improvement Value:$96,200
65%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+6.4%
2024$5,431+5.4%
2023$5,155+1.4%
2022$5,081+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5373, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940