Skip to content

153 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block72
Lot347
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,358
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
37%
Improvement Value:$93,200
63%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,856+6.4%
2024$5,505+5.4%
2023$5,225+1.4%
2022$5,150+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940