Skip to content

1598 Thirteenth St

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block84
Lot552
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,908
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
25%
Improvement Value:$145,200
75%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+6.4%
2024$7,157+5.4%
2023$6,793+1.4%
2022$6,697+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965