Skip to content

1622 Eleventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Date
Dec 1, 2069

Property Information

Block89
Lot441
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
40%
Improvement Value:$70,600
60%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+6.4%
2024$4,385+5.4%
2023$4,162+1.4%
2022$4,102+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1845, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1945