Skip to content

2699 Madison Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block89
Lot446
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
36%
Improvement Value:$77,800
64%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,790+6.4%
2024$4,503+5.4%
2023$4,274+1.4%
2022$4,213+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4483, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1951