Skip to content

1584 Parkside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jul 18, 2000

Property Information

Block93
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,262
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
31%
Improvement Value:$442,500
69%
Total Assessment$641,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,230+6.4%
2024$23,716+5.4%
2023$22,510+1.4%
2022$22,189+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$512,500
DeedBook 3972, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1950