Skip to content

505 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 20, 1981

Property Information

Block1501
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1038SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
35%
Improvement Value:$107,600
65%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,586+7.0%
2024$5,220+1.3%
2023$5,154-6.6%
2022$5,518+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2166, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1952