Skip to content

209 Chinnick AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block1645
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
34%
Improvement Value:$117,900
66%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+6.7%
2024$5,899+1.2%
2023$5,828-6.3%
2022$6,221+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6338, Page 1625Recorded8/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3765, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1950