Skip to content

407 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1947
Industrial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block1501
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
27%
Improvement Value:$218,000
73%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,537+6.7%
2024$9,876+29.3%
2023$7,635-6.3%
2022$8,150+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6443, Page 1114Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6300, Page 773Recorded9/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2614, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1947