Skip to content

132 Carnegie AveTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block1502
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1350SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
27%
Improvement Value:$168,900
73%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+6.7%
2024$7,653+1.2%
2023$7,560-4.4%
2022$7,910+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 6121, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1968